Alternatively, you can register/login faster using
 
Register Free!
  PUZZLE OF THE WEEK  
Puzzle of the week
HOME > MBA PREP CENTRE > DAILY TEST PREP > PUZZLE OF THE WEEK
      
 
Instructions:
To submit the solution to the latest puzzle, you need to log in to TestFunda and on the puzzle page click on Solution. You will get a form to submit the solution. Please note that you can submit the solution only between Friday and Monday. Solutions posted in the discussion forums or sent as stand-alone emails will not be considered for prizes.

PLEASE DO NOT POST SOLUTIONS ON THE FORUMS BEFORE TUESDAY

 
Puzzle # 362_The Cost of Clay
24-Apr-15
Views : 268
Not yet rated
 
Kiara, an art lover, used to model different toys for children using colourful clay. She knew that along with her full-time job, she could model 30 toys on a working day and 45 toys on a weekend. From experience, she also knew that a standard box of clay, comprising a fixed quantity of clay (in kg) cost Rs. 3 more in the local stationary shop compared to the wholesale market in the city. Buying from the local stationary shop would also mean that she would get 2 kg less clay per rupee. At the start of a particular week, Kiara bought 20 standard boxes of clay from the wholesale market. This week had five working days. She worked throughout the week and managed to completely use the clay content from each box to just complete making all the toys. She sold all the toys for Rs. 1,800. If each toy weighed the same i.e. a kg, what was Kiara’s profit margin per toy? 

 Solution




processing   

Loading user comments...
      
 
CAT
XAT
MAT
GRE
SSC
CRT
 
©2008-2015   Enabilon Learning Private Limited. All rights reserved